sun-1 phone-call

KAZ DAĞLARI MİLLİ PARKI (İDA)

VENÜS! Cennetin ortasındaki huzur mekânınız…

Kaz Dağları Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesini birbirinden ayıran, Biga Yarımadası’nın en yüksek dağıdır. Deniz ve yeşilin, tarihi dengeler ile kucaklaştığı, zengin fauna ve florası ile sadece Edremit ve Balıkesir’in değil Dünyanın sayılı güzelliklerindendir ve Türkiye’nin 34 milli parkından biridir.

Edremit’in bütün mahalleleri Kaz Dağı eteklerinde kurulmuş ve sağlıklı bir yaşam vadetmektedir. Ve Güre mahallesinde hayata geçirdiğimiz VENÜS Thermal Boutique Hotel & Suites & Spa Wellness projesi, işte bu muhteşem konumuyla ülkemizin en prestijli termal butik otellerinden biridir.

Kaz Dağı eko sistemi, ülkemizin en zengin bitki ve hayvan varlığını barındıran doğal alanlarından birisidir. Örneğin Kaz Dağı Göknarı bunlardan en ünlü olanıdır ve 1988’de çıkarılan bir yasa ile koruma altına alınmıştır. On yıl süren Troya Savaşı’nın sonunda Odysseus’un bu ağacın kerestesinden yaptığı tahta at ile Troyalıları atlattığı ve kentin düşmesini sağladığı anlatılır. Bu nedenle endemik Kazdağı Göknarı “Troya Çamı” olarak da isimlendirilmektedir. 101 familyaya ait yaklaşık 900 çeşidin kayıtlı olduğu Kazdağı florasında, 23’ü yalnızca bu dağa özgü olmak üzere en az 68 ülke çapında nadir bitki yer alıyor.

Kaz Dağı’nın güney yüzünde, Zeytinli Çayı’ndan Mıhlı Çayı’na kadar olan bölümü ile bu bölümün zirveye kadar olan yükseklikleri, 1993 yılında çıkarılan bir yasa ile “Milli Park Alanı” olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

 

YAKIN ÇEVRE 

Kazdağları Milli Parkı Sarıkız tepesi

Kaz Dağları antik çağlarda İda dağı olarak bilinen ve Truva savaşının çıkmasına sebep olan“Paris”in Yargısı” mitinin doğduğu yerdir. 32 farklı endemik bitki türüne ev sahipliği yapan dağ temiz havası ve Sarıkız mevkiinde bulunan kaz avluları (ender görülen 1 kilometre çapında dairesel taş yığınları) ile öne çıkar. Edremit Körfezi’ne 1726 metre yükseklikten kuş bakışı Ayvalık adaları, Ege denizinin irili ufaklı adalarının seyri için ziyaret edilmesi gereken güzelliklerden biridir.

 

Kazdağları Sarıkız Güzergâhı Köyler ve Şelaleler

Kazdağları sarıkız güzergâhında köy ve şelaleleri  arasında Zeytinli Köyü, Hasanboğuldu, Sütüven Şelalesi, Kızılkeçili Köyü anıt çınar ağacı, Tahtakuşlar Köyü ve Güre Sarıkız Kazdağı Etnografya Müzelerinin yanısıra Antandros Antik Kenti, Adatepe Köyü, Zeus Altarı, Yeşilyurt Köyü, Mıhlı Çayı ve Başdeğirmen köprüsü bulunmaktadır. Kaz dağlarının eteklerinde dünyanın ilk güzellik yarışmasının düzenlendiği 2.750 yıllık antik bir kent olan Antandros ve Zeus Altarı ile tarihin derinliklerine bir yolculuk yaparken Kaz dağlarının tüm doğal güzelliklerini de deneyimleme imkanı bulabilirsiniz.

 

Kazdağları Şahinderesi Kanyonu

Kazdağlarından aldığı bol oksijen içeren havayı tüm Altınova’ya dağıtan bu özel kanyona giriş özel izne tabidir. İsviçre Alplerinin ardından dünyanın en çok oksijen üreten ikinci bölgesi olan Altınoluk’taki Şahinderesi Kanyonu uzun yıllardır macera tutkunlarının gözdesi konumundadır. 27 kilometre uzunluğundaki bu tabiat harikası kanyonun yer yer 600 metreyi bulan derinliği vardır. Şifalı bitkiler, su ve doğal hayat ile çevrili bu kanyonda çok özel bir yolculuk yapabilir, Dereçatı’da yer alan gölcüklerde serinleyebilirsiniz.

 

Ayvalık, Cunda, Şeytan Sofrası, Sarımsaklı Plajı

Ayvalık, özel plajları, korunmuş evleri ve eşsiz doğasıyla bölgenin en güzel tatil yörelerinin başında geliyor. Cunda Adası’nın taş sokakları, eşsiz lezzetleri ve görülmeye değer yapıları ile öne çıkarken Şeytan Sofrası sönmüş bir volkandan kalan lav birikintilerinden meydana gelmiştir. Burada bulunan bir ayak izinin şeytana ait olduğuna inanılır. Ayvalık gezinizde Şeytan Sofrası’na çıkarak bölgeyi kuşbakışı görebilir, Cunda Adası’nın tarihi sokaklarında gezerek yerel lezzetleri tadabilir, 7 kilometre uzunluğa sahip Sarımsaklı plajının altın kumlarında güneşlenip ve tekneyle adalar turunda saklı koyları keşfedebilirsiniz.

 

Assos (Behramkale)

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, Edremit Körfezi’nin kıyısında yer alan ve M.Ö. 900’lerde kurulmuş olan Assos Antik Kenti çok özel bir akropole sahiptir. Tarih boyunca Yunan, Makedon, Pers dönemlerinde yerleşim merkezi olarak kullanılan kentin doruk noktası akropol bölgesinin en tepesinde yer alan ve Athena’ ya adanmış olan tapınaktır. Behramkale köyü ve Assos Antik Kenti’nin gezdikten sonra sırtınızı bu güzel kente verip aşağı inerek Kadırga koyunun tertemiz ve berrak sularına kendinizi bırakabilirsiniz.